Mixanografiko
* Το μηχανογραφικό δελτίο ο μαθητής το υποβάλλει αφού μάθει τους βαθμούς του απολυτηρίου του και τους βαθμούς που πέτυχε στα ειδικά μαθήματα που ενδεχόμενα εξετάσθηκε.

* Οι ημερομηνίες υποβολής που θα οριστούν είναι αποκλειστικές και μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής δεν γίνεται δεκτό κανένα μηχανογραφικό δελτίο.

* Η επιτροπή συγκέντρωσης δικαιολογητικών που θα παραλάβει το μηχανογραφικό σου δελτίο εδρεύει στη Διεύθυνση ή στο Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγεται το λύκειο που φοίτησε ο μαθητής

* Μετά την υποβολή το μηχανογραφικό δελτίο ούτε διορθώνεται, ούτε αλλάζει, ούτε αντικαθίσταται ως προς τις προτιμήσεις των σχολών και τη σειρά αυτών.

Ο υποψήφιος δεν πρέπει να επιλέγει στην τύχη.

• Πρέπει να γνωρίζει
  • Τι και γιατί επιλέγει και σε ποια σειρά.
  • Να κάνει τις ορθές επιλογές επιστημονικών πεδίων και τμημάτων
  • Να επιλέξει την καλύτερη δυνατή σειρά προτίμησης σύμφωνα με τις κλίσεις, τις προτιμήσεις για τις σπουδές και το επάγγελμα που θέλει να ακολουθήσει, το ίδρυμα και την πόλη όπου θέλει να σπουδάσει.
  • O υποψήφιος θα πρέπει να βρει:
  • Περιγραφή του αντικειμένου και του σκοπού του τμήματος.
  • Τυχόν ειδικό μάθημα ή άλλες ιδιαιτερότητες για τον τρόπο πρόσβασης στο τμήμα.
  • Τη διάρκεια φοίτησης.
  • Τις επαγγελματικές δυνατότητες των αποφοίτων.
  • Παραπομπή σε ομοειδή ή συγγενή τμήματα που προσφέρονται σε άλλα ιδρύματα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
  • Πληροφορίες για το Πανεπιστήμιο ή το ΤΕΙ στο οποίο ανήκει το τμήμα και link στο web site του ιδρύματος για περισσότερες πληροφορίες.

[Home] [Γραφείο ΣΕΠ] [Nέα] [Εξεταστέα Ύλη] [Βάσεις 2005] [Θέματα 2005] [AΕΙ - ΤΕΙ] [Μηχανογραφικό]