Grafeio_sep

Ιστορία του θεσμού του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ)

Γραφεία Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑΣΕΠ)

Ο θεσμός του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) και οι στόχοι του

Ωράριο Λειτουργίας

Ιστορία του θεσμού του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ)

Οι πρώτες προσπάθειες για την οργάνωση υπηρεσιών  Επαγγελματικού Προσανατολισμού έγιναν στη διάρκεια της δεκαετίας του πενήντα. Από το 1953 και μετά έχουν γίνει πολλές προσπάθειες που πάντα είχαν σαν στόχο να καλύψουν τις ανάγκες για Επαγγελματικό Προσανατολισμό όχι μόνο στο χώρο της Εκπαίδευσης αλλά και της Απασχόλησης. Στην Εκπαίδευση το 1953 ο  Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός καθιερώνεται σαν μάθημα στη σχολή Επιμόρφωσης των δασκάλων ενώ το 1954 το Υπουργείο Εργασίας ιδρύει σχολή εκπαίδευσης Συμβούλων Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Η προσπάθεια συνεχίζεται και τέλος το 1997 ο θεσμός του ΣΕΠ αποκτά ιδιαίτερη σημασία καθώς αναγνωρίζεται η συμβολή του στην αναβάθμιση του ρόλου της Εκπαίδευσης και στην εναρμόνισή της με τα σύγχρονα κονωνικο-οικονομικά προβλήματα.

Μεταξύ των καινοτομιών που εισάγονται στη λειτουργία του θεσμού είναι και η ίδρυση γραφείων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑ.Σ.Ε.Π.) αλλά και η υλοποίηση προγραμμάτων «Αγωγής Σταδιοδρομίας» και διοργάνωση «Ημέρας Σταδιοδρομίας» στα σχολεία.

Ο θεσμός του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) και οι στόχοι του.

Εφαρμογή Θεσμού ΣΕΠ

Ο ΣΕΠ σήμερα στοχεύει:

• Να διευκολύνει τους μαθητές στην προσωπική τους ανάπτυξη και αυτογνωσία.
  • Να εξοικειώσει τους μαθητές στην πληροφόρηση ως επικοινωνιακή διαδικασία, με έμφαση στη σημασία της ανάπτυξης δεξιοτήτων ενεργού αναζήτησης, κριτικής επεξεργασίας και αξιοποίησης της πληροφορίας.
  • Να βοηθήσει τους μαθητές να λύνουν προβλήματα και να παίρνουν αποφάσεις, μέσα από δραστηριότητες που τους δίνουν την ευκαιρία να βιώνουν παρόμοιες καταστάσεις, με σκοπό την ανάπτυξη της προσωπικής ωριμότητας.
  • Να διευκολύνει το στόχο της μετάβασης των νέων ανθρώπων προς τον κόσμο της εργασίας, διευρύνοντας τις εμπειρίες των μαθητών, με ποικίλες και σύνθετες δραστηριότητες μέσα και έξω από το σχολείο.

Γραφεία Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑΣΕΠ)

Τα Γραφεία Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού -  ΓΡΑΣΕΠ ιδρύθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και έχουν ως έργο να στηρίξουν την εφαρμογή του θεσμού του Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο σχολείο καθώς επίσης και την παροχή πληροφόρησης αλλά και συμβουλευτικής στήριξης στο σύνολο της Σχολικής κοινότητας (καθηγητές, μαθητές, γονείς και κηδεμόνες) της Σχολικής μονάδας στην οποία το Γραφείο λειτουργεί αλλά και των πλησιεστέρων Σχολικών μονάδων. Είναι στελεχωμένα από επιμορφομένους Συμβούλους Καθηγητές ΣΕΠ και διαθέτουν βιβλιοθήκη με βιβλία και πληροφοριακό υλικό σχετικά με τον ΣΕΠ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια

του ΓΡΑΣΕΠ Κρανιδίου είναι η Θεοδώρα Βογανάτση.

Ωράριο λειτουργίας ΓραΣΕΠ

ΗΜΕΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 8:30-12:00 8:30-12:00 8:30-12:00 11:00-14:00 8:30-10:00

[Αρχή] [Γραφείο ΣΕΠ] [Nέα] [Εξεταστέα Ύλη] [Βάσεις 2005] [Θέματα 2005] [AΕΙ - ΤΕΙ] [Μηχανογραφικό]