Δελτίο Τύπου

Σήμερα, Πέμπτη, 11Απριλίου, είχαμε την χαρά να επισκεφτούμε τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Τιμίου Προδρόμου, Πολιούχου της πόλης του Κρανιδίου όπου μας υποδέχτηκε ο Αρχιερατικός Επίτροπος Κρανιδίου, π. Χροστοφόρος Καραβίας. Μία ομάδα μαθητών/ τριών της Α’ Τάξης του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου παρακολούθησαν με προσοχή την αναφορά στην ιστορία του Ναού που έχει συνδεθεί άρρηκτα με την πόλη. Έγινε εκτενής αναφορά στην ιστορική και εκφραστική εικόνα του Αγίου καθώς και στα γεγονότα που έχουν καταγραφεί σχετικά με την εύρεση της και την παράδοση της στον Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Ζωοδόχου Πηγής Κορωνίδος, στην Κοιλάδα.

Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση για θέματα κοινωνικά που απασχολούν την νεολαία, ακούστηκαν ενδιαφέρουσες θέσεις και σκέψεις. Στο τέλος της επίσκεψης μας περίμενε ένα κέρασμα και δροσιστική πορτοκαλάδα !

Ευχαριστούμε τον π. Χριστοφόρο για την θερμή υποδοχή του!