Δελτίο Τύπου

Σήμερα, Πέμπτη, 11Απριλίου, είχαμε την χαρά να επισκεφτούμε τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Τιμίου Προδρόμου, Πολιούχου της πόλης του Κρανιδίου όπου μας υποδέχτηκε ο Αρχιερατικός Επίτροπος Κρανιδίου, π. Χροστοφόρος Καραβίας. Μία ομάδα μαθητών/ τριών της Α’ Τάξης του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου παρακολούθησαν με προσοχή την αναφορά στην ιστορία του Ναού που έχει συνδεθεί άρρηκτα με την πόλη. Έγινε εκτενής αναφορά στην ιστορική και εκφραστική εικόνα του Αγίου καθώς και στα γεγονότα που έχουν καταγραφεί σχετικά με την εύρεση της και την παράδοση της στον Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Ζωοδόχου Πηγής Κορωνίδος, στην Κοιλάδα.

Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση για θέματα κοινωνικά που απασχολούν την νεολαία, ακούστηκαν ενδιαφέρουσες θέσεις και σκέψεις. Στο τέλος της επίσκεψης μας περίμενε ένα κέρασμα και δροσιστική πορτοκαλάδα !

Ευχαριστούμε τον π. Χριστοφόρο για την θερμή υποδοχή του!

Δελτίο Τύπου

Μαζί ενημερώνουμε, προστατεύουμε και   ευαισθητοποιούμε τα παιδιά   ενάντια στην Βία όλων των μορφών! Αναπτύσσουμε αίσθημα ευθύνης, συνυπάρχουμε  χωρίς βία!  Μαθαίνουμε να ζούμε ως πολίτες, σεβόμαστε τους νόμους και τους συνανθρώπους μας! Περισσότερο από ποτέ, ενώνουμε τις δυνάμεις μας και κτίζουμε μία ασφαλή κοινωνία με όρια! Αυτά ήταν τα μηνύματα  που κυριάρχησαν στην  Ημερίδα που διοργανώθηκε από την Αστυνομική Διεύθυνση Αργολίδας με θέμα “Έξαρση Βίας μεταξύ Ανηλίκων και Παραβατικότητα, φαινόμενο που υπαγορεύει άμεση αντιμετώπιση”, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου, την Παρασκευή, 05 Απριλίου. Οι μαθητές και μαθήτριες της Α’ Λυκείου του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου, του ΕΠΑΛ Κρανιδίου και του Γενικού Λυκείου Ερμιόνης, παρακολούθησαν με προσοχή τις εισηγήσεις των ομιλητών. Στο τέλος, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν, να προβληματιστούν, να απαντήσουν σε ερωτήσεις των ομιλητών και τέλος να κατανοήσουν ότι ένα ήρεμο σχολικό κλίμα και η ζωή με υπευθυνότητα είναι το κλειδί της επιτυχίας σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο.

Ευχαριστούμε θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Αργολίδας γι’ αυτή την  πρωτοβουλία και οργάνωση της Ημερίδας. Ευχαριστούμε τους εξαιρετικούς ομιλητές, την κ. Κωνσταντίνα Κοντογιάννη, Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ναυπλίου, τον κ. Κωνσταντίνο Θάνο, Διοικητή Τ.Τ. Ναυπλίου, τον κ. Νικόλαο Γεώργα, Διοικητή του Α.Τ.  Ερμιονίδας, τον Δρ. Βασίλειο Πολύδωρο,  Δ/ντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας και τον κ. Παναγιώτη Χουντάλα, Προϊστάμενο Υπηρεσίας  Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής Ναυπλίου.

Με χαρά περιμένουμε την επόμενη συνάντηση μας συνεχίζοντας την ενημέρωση σε φλέγοντα κοινωνικά θέματα.

Προκήρυξη για Εισαγωγή στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού 2024

Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η προθεσμία για την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού λήγει στις 25-04-2024 και αφορά τους/τις υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ.

Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.

Ηλεκτρονική καταχώρηση αίτησης Α.Ε.Ν. στη σελίδα: https://eisaen.hcg.gr/

Ενημέρωση για την Παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ΑΥΡΙΟ, ΔΕΥΤΕΡΑ, 25/03/2024 Η ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ ΘΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΔΙΔΥΜΑ, ΚΟΙΛΑΔΑ, ΚΟΣΤΑ, ΠΟΡΤΟΧΕΛΙ ΜΙΑ (1) ΩΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ (π.χ. καθημερινή αναχώρηση 7.30,  25/03/2024 8.30).

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΧΟΡΩΝ.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΤΥΜΠΑΝΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΤΙΣ 09.15.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΗΡΩΟΝ ΣΤΙΣ 10.45.

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ !