Ενημέρωση Γονέων – Κηδεμόνων

Θα  θέλαμε  να  σας  ενημερώσουμε  ότι  στο  σχολείο  μας  παρουσιάστηκε  κρούσμα  covid-19,  την  Παρασκευή  26-02-2021. Έγιναν  τα  προβλεπόμενα  από  τα  πρωτόκολλα  του ΕΟΔΥ.

Το τμήμα  A3 του  σχολείου  μας   διέκοψε τη  δια ζώσης λειτουργία του  ενώ  παράλληλα  ξεκίνησε μαθήματα  εξ αποστάσεως  μέσω  της  ψηφιακής  πλατφόρμας webex για δεκατέσσερις (14)  ημέρες. Πραγματοποιήθηκε  άμεσα   καθαριότητα  και  απολύμανση σε  όλους τους χώρους  του  Σχολείου. Τη Δευτέρα  1 – 03 – 2021   οι  μαθητές  του τμήματος  Α3 καθώς  και  οι  στενές  επαφές του μαθητή  (μαθητές όλου του τμήματος  καθώς  και πιο στενές επαφές του μαθητή και  εκπαιδευτικοί), έκαναν  μοριακά  test  και   αναμένουμε  αποτελέσματα έως  την  Τρίτη 2-03-2021.

Από  την  Παρασκευή  26 -02-2021  παρατηρείται   φαινόμενο εκτεταμένης απουσίας μαθητών-μαθητριών – πλην του τμήματος Α3, από  τη δια ζώσης  λειτουργία  του σχολείου, με  αποτέλεσμα να  μην πραγματοποιούνται τα μαθήματα.

Σας  επισημαίνουμε  ότι   οι  μαθητές – μαθήτριες  θα   πρέπει  να  προσέρχονται  κανονικά  στο  σχολείο  (διότι οι απουσίες  καταγράφονται) ,εκτός εάν υπάρχει  κάποιος  σοβαρός λόγος, όπως:

• Οι  μαθητές –  μαθήτριες    να  έχουν έρθει  σε  επαφή  με θετικό  κρούσμα covid-19.
  • Κάποιος μαθητής – μαθήτρια  να αισθάνεται   αδιαθεσία.

Σημειώνεται ότι σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις οι  γονείς – κηδεμόνες οφείλουν να ενημερώσουν το σχολείο.

Στην περίπτωση που μαθητής – μαθήτρια υποβάλλεται σε test για covid-19, θα πρέπει -μέσω του γονέα/κηδεμόνα του – να γνωστοποιεί το αποτέλεσμα στη Διεύθυνση του σχολείου προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.

Για οτιδήποτε άλλο αφορά τη λειτουργία του σχολείου θα ενημερωθείτε επίσημα από τη Διεύθυνση του Σχολείου.