Ενημέρωση προς τους Γονείς – Κηδεμόνες των Μαθητών/Μαθητριών του ΓΕΛ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ

Με στόχο να ενισχυθεί η συνεργασία μας και να εξασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι όσον αφορά την απουσία των μαθητών από το σχολείο είτε αυτή είναι ολοήμερη είτε αφορά συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, ισχύουν τα εξής:

• Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να απουσιάζουν αδικαιολόγητα από το σχολείο και το μάθημα. Σε περίπτωση που ο μαθητής/η μαθήτρια προτίθεται να απουσιάσει από το σχολείο, τότε το σχολείο θα πρέπει να έχει ενημερωθεί προηγουμένως τηλεφωνικά ή εγγράφως από τους γονείς ή κηδεμόνες του μαθητή. Ο παραπάνω κανονισμός ισχύει και στην περίπτωση κατά την οποία ο μαθητής προτίθεται να απουσιάσει κατά τη διάρκεια του σχολικού προγράμματος.
  • Οι μαθητές δεν μπορούν με δική τους πρωτοβουλία να απουσιάζουν κατά τη διάρκεια των μαθημάτων προκειμένου να παρακολουθήσουν μαθητικούς αθλητικούς αγώνες ή κάποια άλλη δραστηριότητα που λαμβάνει χώρα εκτός σχολείου.
  • Σε περίπτωση που διαπιστωθεί αδικαιολόγητη απουσία του μαθητή/της μαθήτριας από το σχολείο κατά τη διάρκεια του σχολικού προγράμματος, και χωρίς να έχει ενημερωθεί προηγουμένως το σχολείο, προβλέπονται συνέπειες – επιβολή σχολικών ποινών στους αδικαιολόγητα απόντες, ύστερα από σχετική απόφαση του Συλλόγου Καθηγητών.